• https://www.facebook.com/eskisehirsanatvespor
  • https://www.twitter.com/eskisehirsanatvespor

Biz geleceğin sağlıklı ve yetenekli bireylerini yetiştiriyoruz!

Sporcu Sağlığı

BUZ KOMPRESİ

 Adım başı bir düşme yada yaralanmada yada sakatlıkta hemen her gün artık kanıksadığımız “Buz kompresi yaptın mı?” sorusu ile karşılaşıyoruz. Bildiğiniz gibi  bu mevsimlerde artan amatör sportif karşılaşmalarında,  sakatlık yada zedelenme  sonrası ilaç olmayan tek ağrı kesici olması dolayısıyla bu yazımızın başına yerleştirdik.  Ağrılı yada zedelenen yere uygulanan buz kompresi ağrıyı geçirebilir.

Zedelenme sonrası o bölgede kanama olur ve bunun devamı ve orada kalması iyileşme sürecini geçiktirir.  Zedelenen bölgenin istirahati ve yükseltilmesinin yanı sıra buz kompresinin yararı mevcuttur.

Zedelenmenin hemen sonrasında uygulanan buz kompresi, şişliği, kanamayı, spazmı, ağrı ve enflamasyonu azaltır. Ve mutlaka ilk 24- 72 saatde uygulanmalıdır.  

Niçin Buz kompresi uyguluyoruz? 

Şişlikte o bölgedeki hücrelerde oksijen miktarı azalır ve bu hücre harabiyetine neden olur. Buz kompresi kan damarlarında büzüşmeye neden olarak kanama ve şişliği azaltır. Ve böylece harabiyet azalmış olur.

Buz kompresi uygulandığında, cilde sinir uçlarını etkiler (ağrı receptörlerini etkiler) ve  uyuşukluk, duyu azalması olur.  Bu arada soğuk adele spazmını, enflamasyonu  önler. Böylece ağrı yanında şişlik olmasını da önlemiş olur.

Peki buz kompresini ne kadar süre ile uygulamalıyız? 

Zedelenen bölgedeki yağ miktarı ve zedelenmenin derinliği bu sürede etkilidir. Az yağlı bölgelerde 10 dakika yeterlidir.  Fazla yağlı bölgelerde 20-30 dakika uygulanmalıdır.
Adele gerilme ve kanamalarında uzun süreli uygulamalar gerekmektedir. Ancak akıldan çıkartılmaması gereken önemi bir husus, çok uzun süreli buz kompresininde dokularda harabiyet yapacağıdır.

Ne sıklıkla yapalım ki faydalı olsun?  

Tendinitlerde yada yüzeysel adele zedelenmelerinde günde 2-3 defa yeterlidir. Ancak ağrı ve adele spazmı fazla ise daha sık uygulanabilir.  Zedelenmenin
şiddetine göre bazen uygulama süresi uzayabilir.

Kullanacağınız buzun yada jellerin derin dondurucuda tam donması gerekmektedir

Nelere dikkat etmeliyim?

Genellikle kırılmış buzları jel uygulamasına tercih etmekteyiz. Bunun yanı sıra omuz yada dirsekte  buz kompresi uygulamalarında hazır bezelye paketleri kullanılabilir.

Topuk dikeni yada plantar fasiit’te ufak plastik su şişeleri derin dondurucudan alınıp yerde merdane gibi çevrilerek uygulama yapılır.

Bunları cildimize uygularken mutlaka araya bir ince havlu yada tülbent koymamız
gerekmektedir. Direk cilde gelen uygulanan buzda ciddi yanıklar açığa çıkabilir.

Buz uygulaması sırasında üzerinizde bulunan elbise çıkartılmalıdır, elbise üzerinden buz kompresi uygulanmaz. 

Uygulama sırasında cildin kuru olmasına dikkat ediniz.

Buz ile kompres sırasında masaj yapabilirsiniz.  Bu 5 dakikayı geçmemelidir

Cildinizde herhangi bir kızarıklık anında  buz kompresine son vermelisiniz.

Genellikle 72 saat içinde ağrı ve şişlik azalır yada geçer. Daha sonra rehabilitasyonda sıcak uygulaması yapılabilir.

 

 

Kaynak: http://www.burhanuslu.com/makale.php?id=44

Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.244927.3541
Euro28.765228.8804
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret109258
Takvim
Saat