• https://www.facebook.com/eskisehirsanatvespor
  • https://www.twitter.com/eskisehirsanatvespor

Biz geleceğin sağlıklı ve yetenekli bireylerini yetiştiriyoruz!

Kemiklerimiz

KEMİKLERİMİZ ve BİZ


Günümüzde 40-50 yaşlarında kemik ve eklem şikayetlerimiz nedeni ile birçoğumuz doktorlara müracaat ediyor ve belirli tetkikler sonrası bazılarımız ilaç tedavisine alınıyorlar.
Kadınlarda herhalde medyanında etkisiile 30-40 yaşlarınde osteoporoz korkusu başlıyor. Peki ne yapalımda kemiklerimiz kuvvetli olsun. Belirli etmenler bizlerin elindemi Yokdsa hepimiz belirli yaşran sonra ilaç tedavisine mahkummuyuz.


Kemiklerimiz vücudumuzun en önemli yapıtaşlarından birisidir ve ufak bir dikkat ve bakım ile hayat boyu sorun çıkarmayabilirler. Kemiğimizin sağlığı bozulduğunda, belirtiler yavaş ve sinsi olarak gelişir ve bu aradaoluşan kemik kaybı ile kırık riski artar.

Osteoporoz Ya da halk deyimi ile kemik erimesi kati olarak tedavi edilemez ve önleyici garantili bir tedavi yöntemide mevcut değildir.. Fakat siz bu rahatsızlığın başlangıcını geçiktirebilir yada şiddetini azaltabilirsiniz. Bazı etmenleri değiştirebilir bazılarını ise değiştiremezsiniz.

Bizim kontrolümüz dışında olan etmenleri şu şekilde sıralıyabiliriz;
Yaş, Erkek ve kadında yaşla birlikte kalsiyum emilmesi azalır.
.Cinsiyet, menapoz yada ameliyata bağlı östrojen azalması sonucu kadınlarda osteoporoz riski daha fazla olmaktadır..
. Ailede osteoporoz varsa ,sizde olma risk daha fazladır,
. Vücut tipi.olarak, daha ince kemiği olanlarda, bu risk daha fazla olur.
.. Hipertroidi gibi değişik rahatsızlıkları olanlarda yine osteoporoz riski fazladır.

Bunların yanında bizim kontrol edebileceğimiz etmenler mevcuttur. Bunlar;
.Kilo ; Çok zayıf olanlarda ve yeterli gıda almayanlarda(Kalsiyum ve Vit D) riski daha fazla olur.
.Diyet: yiyeceklerimizin çoğunlukla Taze meyve ve yeşil sebzeler içermesini tercih etmeliyiz. Ekmek ,beyaz yerine arpa, yulaf ,çevdar ve kepekli tercih edilmeli, soya fasulyesi, portakal suyu ve peynir, yoğurt unutulmamalıdır.

Tuz: Tuzu daima azaltmanız gerekmektedir. 2005 yılında yapılan ve yayınlanan çalışmalarda, fazla tuzlu ve düşük kalsiyumlu gıda alan kız çocuklarında osteoporoz riskinin arttığı gösterilmiştir.
Alkol; alkol az miktarlarda alınabilir fakat fazla tüketimi ile osteoporoz arasında bağlantı olduğu gösterilmiştir.

İlaçlar, kortizonlu ilaçlar astım,kronik akciğer hastalıklarında 6 ay yada daha uzun süre kullanılırsa bunlar osteoporoza neden olabilirler. Aliminyum içeren antiasitler de aynı zamanda kalsiyum emilimini etkilerler.

Güneş Işınları; Güneşe maruz kaldığımızda vücudumuz D vitamini yapar. En iyisi ellerin, kolların ve yüzün 10-15 dakikalık güneşle teması bu amaç için yeterlidir. Daha fazla güneşte kalmalar cilde harabiyete yol açabilir.

Sigara, Uzun süreli içicilerde artmış kemik kaybı ve osteoporoz, buna bağlı kırıklar, diş ve dişeti problemleri erkek ve kadınlarda eşit oranda oluşur. Bu arada unutulmması gereken husus sigaranın kalb hastalıklarının oluşumunda ilk sırayı aldığıdır.

Hareket kemiklerimiz için en gerekli hususlardan birisidir. Yürüyüş, koşu,dansi tırmanma bağları ve kemikleri kuvvetlendirir. Öncelikle doktorunuzla konuşup daha sonra size uygun egzersizlere başlamanız gerekir.

Düşük östrojen seviyesi herzaman osteoporozu göstermez. Düşük kilolarda düşük yağ oranlarına yetersiz beslenme riski artırır.

Kalsiyum emilmesi , kapalı kapı ve anahtar hikayesine benzer. Vitamin D anahtar vazifesi görerek kalsiyumun emilmesine ve kan dolaşımına karımasına yardımcı olur. Vitamin D aynı zamanda böbrekten atılacak kalsiyum un geri emilmesine neden olur.
Peki Vitamin D en çok hangi gıdalarda bulunur derseniz ; yumurta, tuzlusu balıkları ve karaciğer de fazladır. Piyasada satılan birçok kalsiyum destek ürünlerinin içinde Vitamin D bulunur.

Yapılan çalışmalarda günlük Vit D alınımı 400-800 İU olarak tayin edilmiştir.
Bunun fazlası zararlıdır.
Kalsiyum alınımı ise 1-10 yaş arası çocuklarda 800mg/günde, erkeklerde ve menapoz öncesi ve sonrası kadınlarda 1000mg/gün, 11-24 yaş arası 1200mg/gün ve östrojen almayan hanımlarda menapoz sonrası 1500mg/gün
Hamile ve yaşlılarda 1200-1500 mg/gün önerilir.

İlaçların yanı sıra günlük kalsiyum ihtiyacınızı besinlerden sağlıyabilirsiniz.
1 bardak diet yagsız yogurtta 425mg kalsiyum,125-130 kalori ve 3-4 g yağ vardır.
1 bardak sütte 287 mg kalsiyum,160 kalori.2-3 gr yağ vardır.
Portakal suyunda 1 bardakta 330 mg kalsiyum,120 kalori vardır.
Kaşar Peynirinde 300mg Kalsiyum,150 kalori,3-5 gr yağ vardır.
Sorada 260mg kalsiyum,250 kalori ve 10-12 gr yağ vardır,
Brokolide 94mg kalsiyum,50 kalori vardır.
Sardalya da 325 mg kalsiyum, 180 kalori varken salmon da180 mg kalsiyum vardır.

Hepinize sağlıklı, bol güneşli günler dileği ile.
Tarih : 03-06-2006

www.burhanuslu.com

Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.244927.3541
Euro28.765228.8804
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret109258
Takvim
Saat